Kubota L46 Cabin Japanese Compact Tractor















| Operating Hours | 3497 |
| No. of Cylinders | 4 cylinder(s) |
| Water-cooled | Yes |
| Fuel | Diesel |
| Performance: | 46 HP |
| Rated RPM | 2600 rpm |
| Regulated Rotations | 2850 rpm |
| Total Displacement | 2197 ccm |
| 4 Wheel Drive | Yes |
| Forward Transmission | 8 gear |
| Rear Transmission | 2 gear |
| Reversible Drive | Yes |
| Differential Locking | Yes |
| Independent Side Brakes | Yes |
| Maximum Forward Speed | 24 km/h |
| Maximum Reverse Speed | 24 km/h |
| Length | 306 cm |
| Width | 141 cm |
| Height | 223 cm |
| Wheel Base | 188 cm |
| Weight | 1650 kg |
| Front Gauge | 99 cm |
| Rear Gauge | 75 cm |
| Front Tire Size | 8.00-16 |
| Rear Tire Size | 12.4-28 |
| Adjustable Rear Gauge | Yes |
| Hidraulic Positioning | Yes |
| Rear Hitch | 3 point |
| No. of Cardan Gears | 4+1 gear |
| Standard PTO Shaft | Yes |
| Rotary Tiller | No |
| Year of manufacture | 1997 |
| Power Steering | Yes |
| Electrically Controlled Hidraulic | Yes |
| Hidraulic Adjustable Mounted Arm | Yes |
| Power Shift | Yes |

