Yanmar YM1500 Japanese Compact Tractor






| Operating Hours | 835 |
| No. of Cylinders | 2 cylinder(s) |
| Water-cooled | Yes |
| Fuel | Diesel |
| Performance: | 15 HP |
| Rated RPM | 2400 rpm |
| Regulated Rotations | 2600 rpm |
| Total Displacement | 854 ccm |
| Bore | 80 mm |
| Stroke | 85 mm |
| 4 Wheel Drive | No |
| Forward Transmission | 8 (4x2) gear |
| Rear Transmission | 2 (1x2) gear |
| Reversible Drive | No |
| Differential Locking | Yes |
| Independent Side Brakes | Yes |
| Maximum Forward Speed | 14,75 km/h |
| Maximum Reverse Speed | 5,6 km/h |
| Length | 230 cm |
| Width | 104 cm |
| Height | 128 cm |
| Wheel Base | 142 cm |
| Weight | 645 kg |
| Front Gauge | 72 cm |
| Rear Gauge | 57 cm |
| Front Tire Size | 4.00-12 |
| Rear Tire Size | 8.3-22 |
| Adjustable Rear Gauge | No |
| Hidraulic Positioning | Yes |
| Rear Hitch | 3 point |
| No. of Cardan Gears | 3 gear |
| Standard PTO Shaft | Yes |
| Rotary Tiller | Yes |
| Year of manufacture | 1976 |
3.188 EUR (2.510 EUR + VAT)
2.978 EUR (2.345 EUR + VAT)


.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
 (6).jpg&w=240&h=180&wm=ka)
.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
 (1).jpg&w=240&h=180&wm=ka)


.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
.jpg&w=240&h=180&wm=ka)

-1.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
-lengyel-1.jpg&w=240&h=180&wm=ka)


.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
.jpg&w=240&h=180&wm=ka)


.jpg&w=240&h=180&wm=ka)


.jpg&w=240&h=180&wm=ka)

