Iseki TG253 Cabin Japanese Compact Tractor














| Operating Hours | 1853 |
| No. of Cylinders | 3 cylinder(s) |
| Water-cooled | Yes |
| Fuel | Diesel |
| Performance: | 25 HP |
| Total Displacement | 1463 ccm |
| 4 Wheel Drive | Yes |
| Forward Transmission | 16 (4x4) gear |
| Rear Transmission | 16 (4x4) gear |
| Reversible Drive | Yes |
| Differential Locking | Yes |
| Independent Side Brakes | Yes |
| Maximum Forward Speed | 15 km/h |
| Maximum Reverse Speed | 15 km/h |
| Length | 280 cm |
| Width | 132 cm |
| Height | 144 cm |
| Wheel Base | 170 cm |
| Weight | 1217 kg |
| Front Gauge | 95 cm |
| Rear Gauge | 80 cm |
| Front Tire Size | 7.00-16 |
| Rear Tire Size | 11.2-24 |
| Adjustable Rear Gauge | Yes |
| Hidraulic Positioning | Yes |
| Rear Hitch | 3 point |
| No. of Cardan Gears | 4+4 gear |
| Standard PTO Shaft | Yes |
| Rotary Tiller | Yes |
| Power Steering | Yes |

