Hinomoto E18 Japanese Compact Tractor










| Operating Hours | 1209 |
| No. of Cylinders | 2 cylinder(s) |
| Water-cooled | Yes |
| Fuel | Diesel |
| Performance: | 18 HP |
| Rated RPM | 2300 rpm |
| Regulated Rotations | 2500 rpm |
| Total Displacement | 1103 ccm |
| 4 Wheel Drive | No |
| Forward Transmission | 6 (3x2) gear |
| Rear Transmission | 2 (1x2) gear |
| Reversible Drive | No |
| Differential Locking | Yes |
| Independent Side Brakes | Yes |
| Maximum Forward Speed | 13,5 km/h |
| Maximum Reverse Speed | 10,7 km/h |
| Length | 248 cm |
| Width | 115 cm |
| Height | 127 cm |
| Wheel Base | 135 cm |
| Front Gauge | 84 cm |
| Rear Gauge | 66 cm |
| Front Tire Size | 4.00-12 |
| Rear Tire Size | 8.3-24 |
| Adjustable Rear Gauge | No |
| Hidraulic Positioning | Yes |
| Rear Hitch | 2 point |
| No. of Cardan Gears | 3 gear |
| Standard PTO Shaft | Yes |
| Rotary Tiller | Yes(130 cm) |
3.188 EUR (2.510 EUR + VAT)
2.978 EUR (2.345 EUR + VAT)


.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
 (6).jpg&w=240&h=180&wm=ka)
.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
 (1).jpg&w=240&h=180&wm=ka)


.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
.jpg&w=240&h=180&wm=ka)

-1.jpg&w=240&h=180&wm=ka)


.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
.jpg&w=240&h=180&wm=ka)



.jpg&w=240&h=180&wm=ka)


.jpg&w=240&h=180&wm=ka)

