Hinomoto C142 Japanese Compact Tractor







| Operating Hours | 1097 |
| No. of Cylinders | 3 cylinder(s) |
| Water-cooled | Yes |
| Fuel | Diesel |
| Performance: | 14 HP |
| Rated RPM | 2500 rpm |
| Regulated Rotations | 2650 rpm |
| Total Displacement | 865 ccm |
| Bore | 70 mm |
| Stroke | 75 mm |
| 4 Wheel Drive | No |
| Forward Transmission | 6 (3x2) gear |
| Rear Transmission | 2 (1x2) gear |
| Reversible Drive | No |
| Differential Locking | Yes |
| Independent Side Brakes | Yes |
| Maximum Forward Speed | 13,6 km/h |
| Maximum Reverse Speed | 9,1 km/h |
| Length | 206 cm |
| Width | 101 cm |
| Height | 117 cm |
| Wheel Base | 99 cm |
| Front Gauge | 66 cm |
| Rear Gauge | 57 cm |
| Rear Tire Size | 8.00-16 |
| Adjustable Rear Gauge | No |
| Standard PTO Shaft | No |
| Rotary Tiller | Yes(110 cm) |
| Year of manufacture | 1987 |


