Steyr 40S Austrian compact tractor















| No. of Cylinders | 3 cylinder(s) |
| Water-cooled | Yes |
| Fuel | Diesel |
| Performance: | 40 HP |
| Rated RPM | 2500 rpm |
| Regulated Rotations | 2500 rpm |
| Total Displacement | 2490 ccm |
| 4 Wheel Drive | No |
| Forward Transmission | 8 (4x2) gear |
| Rear Transmission | 8 (4x2) gear |
| Reversible Drive | No |
| Differential Locking | Yes |
| Independent Side Brakes | Yes |
| Maximum Forward Speed | 15 km/h |
| Maximum Reverse Speed | 15 km/h |
| Length | 355 cm |
| Width | 133 cm |
| Height | 220 cm |
| Wheel Base | 77 cm |
| Weight | 1720 kg |
| Front Gauge | 107 cm |
| Rear Gauge | 103 cm |
| Front Tire Size | 5.50-16 |
| Rear Tire Size | 11.2-28 |
| Adjustable Rear Gauge | No |
| Hidraulic Positioning | Yes |
| Rear Hitch | 3 point |
| No. of Cardan Gears | 1 gear |
| Standard PTO Shaft | Yes |
| Rotary Tiller | No |
3.188 EUR (2.510 EUR + VAT)
2.978 EUR (2.345 EUR + VAT)


.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
 (6).jpg&w=240&h=180&wm=ka)

 (1).jpg&w=240&h=180&wm=ka)
 (1).jpg&w=240&h=180&wm=ka)
.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
.jpg&w=240&h=180&wm=ka)

.jpg&w=240&h=180&wm=ka)

.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
.jpg&w=240&h=180&wm=ka)


-1.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
-lengyel-1.jpg&w=240&h=180&wm=ka)


.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
.jpg&w=240&h=180&wm=ka)



.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
.jpg&w=240&h=180&wm=ka)

-lengyel-1.jpg&w=240&h=180&wm=ka)


.jpg&w=240&h=180&wm=ka)

-sajat-hidraulikaval-1.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
.jpg&w=240&h=180&wm=ka)

