Kubota GB16 GlideShift Japanese Compact Tractor















| Operating Hours | 895 |
| No. of Cylinders | 3 cylinder(s) |
| Water-cooled | Yes |
| Fuel | Diesel |
| Performance: | 15 HP |
| Total Displacement | 898 ccm |
| Bore | 72 mm |
| Stroke | 73,6 mm |
| 4 Wheel Drive | Yes |
| Reversible Drive | Yes |
| Differential Locking | Yes |
| Length | 229 cm |
| Width | 100 cm |
| Height | 123 cm |
| Wheel Base | 135 cm |
| Weight | 695 kg |
| Front Gauge | 74 cm |
| Rear Gauge | 63 cm |
| Front Tire Size | 5.00-12 |
| Rear Tire Size | 8.00-18 |
| Adjustable Rear Gauge | No |
| Hidraulic Positioning | Yes |
| No. of Cardan Gears | 3+1 gear |
| Standard PTO Shaft | Yes |
| Rotary Tiller | Yes(120 cm) |
| Electrically Controlled Hidraulic | Yes |
| Hidraulic Adjustable Mounted Arm | Yes |


-1.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
