Hinomoto E264 Japanese Compact Tractor







| Operating Hours | 723 |
| No. of Cylinders | 3 cylinder(s) |
| Water-cooled | Yes |
| Fuel | Diesel |
| Performance: | 26 HP |
| Rated RPM | 2500 rpm |
| Regulated Rotations | 2650 rpm |
| Total Displacement | 1395 ccm |
| 4 Wheel Drive | Yes |
| Forward Transmission | 24 (4x3x2) gear |
| Rear Transmission | 6 (1x3x2) gear |
| Reversible Drive | No |
| Differential Locking | Yes |
| Independent Side Brakes | Yes |
| Maximum Forward Speed | 10,7 km/h |
| Maximum Reverse Speed | 3,32 km/h |
| Length | 251 cm |
| Width | 136 cm |
| Height | 146 cm |
| Wheel Base | 169 cm |
| Front Gauge | 101 cm |
| Rear Gauge | 74 cm |
| Front Tire Size | 7.00-16 |
| Rear Tire Size | 11.2-24 |
| Adjustable Rear Gauge | Yes |
| Hidraulic Positioning | Yes |
| Rear Hitch | 3 point |
| No. of Cardan Gears | 3 gear |
| Standard PTO Shaft | Yes |
| Rotary Tiller | Yes |

