Shibaura D28F Japanese Compact Tractor








| Operating Hours | 1731 |
| No. of Cylinders | 4 cylinder(s) |
| Water-cooled | Yes |
| Fuel | Diesel |
| Performance: | 28 HP |
| Rated RPM | 2650 rpm |
| 4 Wheel Drive | Yes |
| Forward Transmission | 24 (4x3x2) gear |
| Rear Transmission | 24 (4x3x2) gear |
| Reversible Drive | Yes |
| Differential Locking | Yes |
| Independent Side Brakes | Yes |
| Maximum Forward Speed | 15 km/h |
| Maximum Reverse Speed | 15 km/h |
| Length | 290 cm |
| Width | 150 cm |
| Height | 150 cm |
| Wheel Base | 176 cm |
| Front Gauge | 100 cm |
| Rear Gauge | 80 cm |
| Front Tire Size | 8.00-16 |
| Rear Tire Size | 12.4-26 |
| Adjustable Rear Gauge | Yes |
| Hidraulic Positioning | Yes |
| Rear Hitch | 3 point |
| No. of Cardan Gears | 4 gear |
| Standard PTO Shaft | Yes |
| Rotary Tiller | Yes |
| Year of manufacture | 1985 |
| Power Steering | Yes |
| Electrically Controlled Hidraulic | Yes |
| Hidraulic Adjustable Mounted Arm | Yes |

