Shibaura SP1740 Japanese Compact Tractor






| Operating Hours | 1096 |
| No. of Cylinders | 3 cylinder(s) |
| Water-cooled | Yes |
| Fuel | Diesel |
| Performance: | 17 HP |
| Rated RPM | 2600 rpm |
| Total Displacement | 954 ccm |
| 4 Wheel Drive | Yes |
| Forward Transmission | 9 (3x3) gear |
| Rear Transmission | 3 (1x3) gear |
| Reversible Drive | No |
| Differential Locking | Yes |
| Independent Side Brakes | Yes |
| Maximum Forward Speed | 13,5 km/h |
| Maximum Reverse Speed | 8 km/h |
| Length | 225 cm |
| Width | 109 cm |
| Height | 125 cm |
| Wheel Base | 135 cm |
| Front Gauge | 72 cm |
| Rear Gauge | 60 cm |
| Front Tire Size | 6.00-12 |
| Rear Tire Size | 8.3-22 |
| Adjustable Rear Gauge | No |
| Hidraulic Positioning | Yes |
| Rear Hitch | 2 point |
| No. of Cardan Gears | 3 gear |
| Standard PTO Shaft | Yes |
| Rotary Tiller | Yes |
| Year of manufacture | 1984 |
| Electrically Controlled Hidraulic | Yes |


-1.jpg&w=240&h=180&wm=ka)

