Yanmar YM1802 Japanese Compact Tractor






| Operating Hours | 675 |
| No. of Cylinders | 3 cylinder(s) |
| Water-cooled | Yes |
| Fuel | Diesel |
| Performance: | 18 HP |
| Rated RPM | 2400 rpm |
| Regulated Rotations | 2575 rpm |
| Total Displacement | 1281 ccm |
| 4 Wheel Drive | No |
| Forward Transmission | 12 (3x4) gear |
| Rear Transmission | 4 (1x4) gear |
| Reversible Drive | No |
| Differential Locking | Yes |
| Independent Side Brakes | Yes |
| Length | 242 cm |
| Width | 113 cm |
| Height | 128 cm |
| Wheel Base | 148 cm |
| Front Gauge | 75 cm |
| Rear Gauge | 66 cm |
| Front Tire Size | 4.00-12 |
| Rear Tire Size | 8.3-22 |
| Adjustable Rear Gauge | No |
| Hidraulic Positioning | Yes |
| Rear Hitch | 3 point |
| No. of Cardan Gears | 3 gear |
| Standard PTO Shaft | Yes |
| Rotary Tiller | Yes |
| Year of manufacture | 1982 |


-1.jpg&w=240&h=180&wm=ka)

