Shibaura D275 Japanese Compact Tractor







| Operating Hours | 1520 |
| No. of Cylinders | 3 cylinder(s) |
| Water-cooled | Yes |
| Fuel | Diesel |
| Performance: | 27 HP |
| Total Displacement | 1496 ccm |
| 4 Wheel Drive | Yes |
| Forward Transmission | 24 (4x3x2) gear |
| Rear Transmission | 24 (4x3x2) gear |
| Reversible Drive | Yes |
| Differential Locking | Yes |
| Independent Side Brakes | Yes |
| Length | 265 cm |
| Width | 128 cm |
| Height | 142 cm |
| Wheel Base | 158 cm |
| Weight | 1102 kg |
| Front Gauge | 83 cm |
| Rear Gauge | 68 cm |
| Front Tire Size | 7.00-14 |
| Rear Tire Size | 11.2-24 |
| Adjustable Rear Gauge | Yes |
| Hidraulic Positioning | Yes |
| Rear Hitch | 3 point |
| No. of Cardan Gears | 4 gear |
| Standard PTO Shaft | Yes |
| Rotary Tiller | Yes |
| Year of manufacture | 1991 |
| Yes | |
| Electrically Controlled Hidraulic | Yes |
| Hidraulic Adjustable Mounted Arm | Yes |
| hidden exhaust | Yes |
| Hydraulic cylinder | Yes |
| Power Steering | Yes |

