Mitsubishi D1850 Japanese Compact Tractor






| Operating Hours | 842 |
| No. of Cylinders | 4 cylinder(s) |
| Water-cooled | Yes |
| Fuel | Diesel |
| Performance: | 18 HP |
| Total Displacement | 1035 ccm |
| Bore | 65 mm |
| Stroke | 78 mm |
| 4 Wheel Drive | No |
| Forward Transmission | 9 (3x3) gear |
| Rear Transmission | 3 (1x3) gear |
| Reversible Drive | No |
| Differential Locking | Yes |
| Independent Side Brakes | Yes |
| Length | 250 cm |
| Width | 110 cm |
| Height | 133 cm |
| Wheel Base | 146 cm |
| Front Gauge | 70 cm |
| Rear Gauge | 60 cm |
| Front Tire Size | 4.00-12 |
| Rear Tire Size | 8.3-24 |
| Adjustable Rear Gauge | No |
| Hidraulic Positioning | Yes |
| Rear Hitch | 3 point |
| No. of Cardan Gears | 4 gear |
| Standard PTO Shaft | Yes |
| Rotary Tiller | Yes(130 cm) |


-1.jpg&w=240&h=180&wm=ka)

