Mitsubishi MT16 Japanese Compact Tractor










| Operating Hours | 514 |
| No. of Cylinders | 3 cylinder(s) |
| Water-cooled | Yes |
| Fuel | Diesel |
| Performance: | 16 HP |
| Rated RPM | 2500 rpm |
| Regulated Rotations | 2650 rpm |
| Total Displacement | 952 ccm |
| Bore | 76 mm |
| Stroke | 70 mm |
| 4 Wheel Drive | No |
| Forward Transmission | 6 (3x2) gear |
| Rear Transmission | 2 (1x2) gear |
| Reversible Drive | No |
| Differential Locking | Yes |
| Independent Side Brakes | Yes |
| Maximum Forward Speed | 14 km/h |
| Length | 224 cm |
| Width | 100 cm |
| Height | 127 cm |
| Wheel Base | 132 cm |
| Front Gauge | 65 cm |
| Rear Gauge | 52 cm |
| Front Tire Size | 4.00-12 |
| Rear Tire Size | 8.3-20 |
| Adjustable Rear Gauge | No |
| Hidraulic Positioning | Yes |
| Rear Hitch | 2 point |
| No. of Cardan Gears | 3 gear |
| Standard PTO Shaft | Yes |
| Rotary Tiller | Yes |


-1.jpg&w=240&h=180&wm=ka)

