Yanmar YHC-800 Japanese Compact Tractor




| No. of Cylinders | 1 cylinder(s) |
| Water-cooled | Yes |
| Fuel | Diesel |
| Performance: | 8 HP |
| Rated RPM | 2500 rpm |
| Regulated Rotations | 2700 rpm |
| Total Displacement | 402 ccm |
| 4 Wheel Drive | No |
| Forward Transmission | 4 (2x2) gear |
| Rear Transmission | 2 (1x2) gear |
| Reversible Drive | No |
| Differential Locking | Yes |
| Independent Side Brakes | Yes |
| Length | 220 cm |
| Width | 75 cm |
| Height | 115 cm |
| Weight | 258 kg |
| Front Tire Size | 6.00-12 |
| Adjustable Rear Gauge | Yes |
| Hidraulic Positioning | No |
| No. of Cardan Gears | 2 gear |
| Standard PTO Shaft | No |
| Rotary Tiller | Yes |
| Year of manufacture | 1994 |

