Kubota L1-18D Japanese Compact Tractor








| Operating Hours | 562 |
| No. of Cylinders | 3 cylinder(s) |
| Water-cooled | Yes |
| Fuel | Diesel |
| Performance: | 18 HP |
| Rated RPM | 2500 rpm |
| Regulated Rotations | 2700 rpm |
| Total Displacement | 1299 ccm |
| 4 Wheel Drive | Yes |
| Forward Transmission | 16 (4x4) gear |
| Rear Transmission | 16 (4x4) gear |
| Reversible Drive | Yes |
| Differential Locking | Yes |
| Independent Side Brakes | Yes |
| Maximum Forward Speed | 14,5 km/h |
| Maximum Reverse Speed | 14,5 km/h |
| Length | 265 cm |
| Width | 120 cm |
| Height | 136 cm |
| Wheel Base | 150 cm |
| Front Gauge | 82 cm |
| Rear Gauge | 71 cm |
| Front Tire Size | 6.00-14 |
| Rear Tire Size | 8.3-24 |
| Adjustable Rear Gauge | No |
| Hidraulic Positioning | Yes |
| Rear Hitch | 3 point |
| No. of Cardan Gears | 4 gear |
| Standard PTO Shaft | Yes |
| Rotary Tiller | Yes |
| Electrically Controlled Hidraulic | Yes |
| Hidraulic Adjustable Mounted Arm | Yes |


-1.jpg&w=240&h=180&wm=ka)

