Shibaura SD2643 Japanese Compact Tractor








| Operating Hours | 619 |
| No. of Cylinders | 3 cylinder(s) |
| Water-cooled | Yes |
| Fuel | Diesel |
| Performance: | 26 HP |
| 4 Wheel Drive | Yes |
| Forward Transmission | 24 (3x4x2) gear |
| Rear Transmission | 8 (1x4x2) gear |
| Differential Locking | Yes |
| Independent Side Brakes | Yes |
| Length | 307 cm |
| Width | 143 cm |
| Height | 190 cm |
| Wheel Base | 135 cm |
| Front Gauge | 87 cm |
| Rear Gauge | 74 cm |
| Front Tire Size | 7.00-16 |
| Rear Tire Size | 12.4-24 |
| Adjustable Rear Gauge | No |
| Hidraulic Positioning | Yes |
| Rear Hitch | 3 point |
| No. of Cardan Gears | 4 gear |
| Standard PTO Shaft | No |
| Rotary Tiller | Yes |
| Electrically Controlled Hidraulic | Yes |
| Hidraulic Adjustable Mounted Arm | Yes |

