Hinomoto N179 Japanese Compact Tractor






| Operating Hours | 429 |
| No. of Cylinders | 3 cylinder(s) |
| Water-cooled | Yes |
| Fuel | Diesel |
| Performance: | 18,5 HP |
| Rated RPM | 2600 rpm |
| Regulated Rotations | 2800 rpm |
| Total Displacement | 1006 ccm |
| Bore | 74 mm |
| Stroke | 78 mm |
| 4 Wheel Drive | Yes |
| Forward Transmission | 9 (3x3) gear |
| Rear Transmission | 3 (1x3) gear |
| Reversible Drive | No |
| Differential Locking | Yes |
| Independent Side Brakes | Yes |
| Maximum Forward Speed | 14,2 km/h |
| Maximum Reverse Speed | 7,6 km/h |
| Length | 220 cm |
| Width | 108 cm |
| Height | 128 cm |
| Wheel Base | 145 cm |
| Weight | 805 kg |
| Front Gauge | 76 cm |
| Rear Gauge | 61 cm |
| Front Tire Size | 5.00-14 |
| Rear Tire Size | 8.3-20 |
| Adjustable Rear Gauge | No |
| Hidraulic Positioning | Yes |
| Rear Hitch | 3 point |
| No. of Cardan Gears | 3 gear |
| Standard PTO Shaft | Yes |
| Rotary Tiller | Yes(130 cm) |
| Year of manufacture | 1990 |
| Electrically Controlled Hidraulic | Yes |
| Hidraulic Adjustable Mounted Arm | Yes |
| hidden exhaust | Yes |
| Hydraulic cylinder | Yes |
3.188 EUR (2.510 EUR + VAT)
2.978 EUR (2.345 EUR + VAT)


.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
 (6).jpg&w=240&h=180&wm=ka)
.jpg&w=240&h=180&wm=ka)

 (1).jpg&w=240&h=180&wm=ka)


.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
.jpg&w=240&h=180&wm=ka)


-1.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
-lengyel-1.jpg&w=240&h=180&wm=ka)


.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
.jpg&w=240&h=180&wm=ka)



.jpg&w=240&h=180&wm=ka)



.jpg&w=240&h=180&wm=ka)

.jpg&w=240&h=180&wm=ka)

