Mitsubishi MT251 PalShift Japanese Compact Tractor










| Operating Hours | 653 |
| No. of Cylinders | 4 cylinder(s) |
| Water-cooled | Yes |
| Fuel | Diesel |
| Performance: | 25 HP |
| Rated RPM | 2500 rpm |
| Regulated Rotations | 2650 rpm |
| Total Displacement | 1500 ccm |
| Bore | 78 mm |
| Stroke | 78,5 mm |
| 4 Wheel Drive | Yes |
| Forward Transmission | 16 (4x4) gear |
| Rear Transmission | 16 (4x4) gear |
| Reversible Drive | Yes |
| Differential Locking | Yes |
| Independent Side Brakes | Yes |
| Maximum Forward Speed | 15 km/h |
| Maximum Reverse Speed | 15 km/h |
| Length | 280 cm |
| Width | 132 cm |
| Height | 142 cm |
| Wheel Base | 158 cm |
| Weight | 1095 kg |
| Front Gauge | 91 cm |
| Rear Gauge | 78 cm |
| Front Tire Size | 7.00-14 |
| Rear Tire Size | 11.2-24 |
| Adjustable Rear Gauge | No |
| Hidraulic Positioning | Yes |
| Rear Hitch | 3 point |
| No. of Cardan Gears | 4+4 gear |
| Standard PTO Shaft | Yes |
| Rotary Tiller | Yes(150 cm) |
| Year of manufacture | 1999 |
| Electrically Controlled Hidraulic | Yes |
| Hidraulic Adjustable Mounted Arm | Yes |
| hidden exhaust | Yes |
| Hydraulic cylinder | Yes |
| Power Steering | Yes |

