Mitsubishi MT1601 Japanese Compact Tractor






| Operating Hours | 617 |
| No. of Cylinders | 3 cylinder(s) |
| Water-cooled | Yes |
| Fuel | Diesel |
| Performance: | 16 HP |
| Total Displacement | 900 ccm |
| Bore | 70 mm |
| Stroke | 78 mm |
| 4 Wheel Drive | No |
| Forward Transmission | 6 (3x2) gear |
| Rear Transmission | 2 (1x2) gear |
| Reversible Drive | No |
| Differential Locking | Yes |
| Independent Side Brakes | Yes |
| Maximum Forward Speed | 12,2 km/h |
| Maximum Reverse Speed | 6,2 km/h |
| Length | 218 cm |
| Width | 98 cm |
| Height | 118 cm |
| Wheel Base | 131 cm |
| Front Gauge | 62 cm |
| Rear Gauge | 50 cm |
| Front Tire Size | 4.50-10 |
| Rear Tire Size | 8.00-18 |
| Adjustable Rear Gauge | No |
| Hidraulic Positioning | Yes |
| Rear Hitch | 2 point |
| No. of Cardan Gears | 3 gear |
| Standard PTO Shaft | No |
| Rotary Tiller | Yes |
| Year of manufacture | 1984 |
| hidden exhaust | Yes |
3.188 EUR (2.510 EUR + VAT)
2.978 EUR (2.345 EUR + VAT)


.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
 (6).jpg&w=240&h=180&wm=ka)
.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
 (1).jpg&w=240&h=180&wm=ka)

.jpg&w=240&h=180&wm=ka)

.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
-800mm-traktor-5.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
-800mm-szabadonfutos-traktor-4.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
.jpg&w=240&h=180&wm=ka)

-1.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
-lengyel-1.jpg&w=240&h=180&wm=ka)


.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
.jpg&w=240&h=180&wm=ka)


.jpg&w=240&h=180&wm=ka)
.jpg&w=240&h=180&wm=ka)


.jpg&w=240&h=180&wm=ka)

