Yanmar YM2620D Japanese Compact Tractor














| Operating Hours | 476 |
| No. of Cylinders | 3 cylinder(s) |
| Water-cooled | Yes |
| Fuel | Diesel |
| Performance: | 26 HP |
| Rated RPM | 2500 rpm |
| Total Displacement | 1496 ccm |
| 4 Wheel Drive | Yes |
| Forward Transmission | 15 (3x5) gear |
| Rear Transmission | 5 (1x5) gear |
| Reversible Drive | No |
| Differential Locking | Yes |
| Independent Side Brakes | Yes |
| Maximum Forward Speed | 15 km/h |
| Length | 287 cm |
| Width | 148 cm |
| Height | 146 cm |
| Wheel Base | 180 cm |
| Weight | 1210 kg |
| Front Gauge | 106 cm |
| Rear Gauge | 83 cm |
| Front Tire Size | 7.00-16 |
| Rear Tire Size | 12.4-24 |
| Adjustable Rear Gauge | Yes |
| Hidraulic Positioning | No |
| Rear Hitch | 3 point |
| No. of Cardan Gears | 4 gear |
| Standard PTO Shaft | Yes |
| Rotary Tiller | Yes(160 cm) |
| Year of manufacture | 1982 |
| Power Shift | Yes |
| Power Steering | Yes |

