Satoh ST2001D Japanese Compact Tractor















| Operating Hours | 1641 |
| No. of Cylinders | 2 cylinder(s) |
| Water-cooled | Yes |
| Fuel | Diesel |
| Performance: | 20 HP |
| Total Displacement | 1246 ccm |
| Bore | 90 mm |
| Stroke | 98 mm |
| 4 Wheel Drive | Yes |
| Forward Transmission | 9 (3x3) gear |
| Rear Transmission | 3 (1x3) gear |
| Reversible Drive | No |
| Differential Locking | Yes |
| Independent Side Brakes | Yes |
| Maximum Forward Speed | 15 km/h |
| Maximum Reverse Speed | 15 km/h |
| Length | 243 cm |
| Width | 124 cm |
| Height | 139 cm |
| Wheel Base | 155 cm |
| Weight | 950 kg |
| Front Gauge | 78 cm |
| Rear Gauge | 62 cm |
| Front Tire Size | 6.00-14 |
| Rear Tire Size | 11.2-24 |
| Adjustable Rear Gauge | Yes |
| Hidraulic Positioning | No |
| Rear Hitch | 3 point |
| No. of Cardan Gears | 4 gear |
| Standard PTO Shaft | No |
| Rotary Tiller | No |

