Tym T273 HST Korean compact tractor
















| No. of Cylinders | 3 cylinder(s) |
| Water-cooled | Yes |
| Fuel | Diesel |
| Performance: | 27 HP |
| Rated RPM | 2700 rpm |
| Regulated Rotations | 2850 rpm |
| Total Displacement | 1318 ccm |
| 4 Wheel Drive | Yes |
| Forward Transmission | 2 (1x2) gear |
| Rear Transmission | 2 (1x2) gear |
| Reversible Drive | Yes |
| Differential Locking | Yes |
| Independent Side Brakes | Yes |
| Maximum Forward Speed | 19,5 km/h |
| Length | 274 cm |
| Width | 129 cm |
| Height | 202 cm |
| Wheel Base | 148 cm |
| Front Gauge | 86 cm |
| Rear Gauge | 63 cm |
| Front Tire Size | 23x8,5-12 industrial |
| Rear Tire Size | 12-16,5 |
| Adjustable Rear Gauge | No |
| Hidraulic Positioning | Yes |
| Rear Hitch | 3 point |
| No. of Cardan Gears | 1 gear |
| Standard PTO Shaft | Yes |
| Rotary Tiller | No |
| Power Steering | Yes |
| Power Shift | Yes |

