Mitsubishi MT1801D Japanese Compact Tractor










| Operating Hours | 544 |
| No. of Cylinders | 4 cylinder(s) |
| Water-cooled | Yes |
| Fuel | Diesel |
| Performance: | 18 HP |
| Rated RPM | 2500 rpm |
| Regulated Rotations | 2650 rpm |
| Total Displacement | 1133 ccm |
| Bore | 68 mm |
| Stroke | 78 mm |
| 4 Wheel Drive | Yes |
| Forward Transmission | 15 (3x5) gear |
| Rear Transmission | 5 (1x5) gear |
| Differential Locking | Yes |
| Independent Side Brakes | Yes |
| Maximum Forward Speed | 15 km/h |
| Length | 256 cm |
| Width | 117 cm |
| Height | 134 cm |
| Wheel Base | 148 cm |
| Weight | 818 kg |
| Front Gauge | 78 cm |
| Rear Gauge | 62 cm |
| Front Tire Size | 6.00-12 |
| Rear Tire Size | 9.5-22 |
| Adjustable Rear Gauge | No |
| Hidraulic Positioning | Yes |
| Rear Hitch | 3 point |
| No. of Cardan Gears | 3 gear |
| Standard PTO Shaft | Yes |
| Rotary Tiller | Yes(130 cm) |
| Year of manufacture | 1984 |
(The photos were taken from the specific machine. If there is a video attached you can see here, it may not be from that machine. We just wanted to provide more information about the type.)


-1.jpg&w=240&h=180&wm=ka)

